Kako ostati dosljedan navikama kad motivacija padne (jer hoće, sigurno)
Motivacija je kao onaj prijatelj koji se pojavi samo kad je party – dok treba spremat stan, njega nema nigdje. I to je u redu. Jer navike ne bi ni trebale ovisiti o motivaciji.
Ako si ikad krenuo s velikim planovima, entuzijastično radio sve po PS-u par dana (ili tjedana) i onda jednostavno… stao – nisi sam. To se događa svima. Ključ nije imati stalnu motivaciju, nego znati što raditi kad ona neminovno ispari.
Evo kako ostati dosljedan svojim navikama čak i kad bi najradije samo gledao Netflix i grickao kisele krastavce iz tegle.
1. Navika > Motivacija
Motivacija dolazi i odlazi. Navike su tu da preuzmu kad motivacija padne. Kad ti se ne da, ali ipak to napraviš – tada se događa promjena. Umjesto da se pitaš “Jesam li danas motiviran?”, postavi pitanje: “Što je danas moj minimum koji mogu odraditi, bez obzira na to kako se osjećam?”
2. Postavi nerealno male ciljeve
Da, dobro si pročitao. NErealno mali ciljevi su tajna dugoročne dosljednosti.
- Umjesto “vježbat ću 45 min dnevno”, reci: “Napravit ću 5 čučnjeva i 10 sekundi planka.”
- Umjesto “kuhat ću svaki dan”, reci: “Skuhat ću 1 obrok ovaj tjedan.”
Taj mali korak daje osjećaj uspjeha. A kad jednom kreneš, lako je nastaviti.
3. Budi spreman na dosadu
Navike nisu uvijek uzbudljive. U nekom trenu, postane… meh. I to je sasvim normalno. Kad znaš da je dosada dio procesa, neće te izbaciti iz takta.
4. Podsjeti se ZAŠTO
Napravi fizički podsjetnik svog “zašto” – zašto si uopće krenuo? Zapiši ga na papir, zalijepi na ogledalo, stavi u mobitel kao podsjetnik. To nije motivacijski klišej, to je mentalna orijentacija. Kad znaš svoju svrhu, lakše se vraćaš na stazu.
5. Imaj plan za loše dane
Loši dani su neizbježni. Neće ti se dati. Bit će kaos. Umor, PMS, previše posla, nespavanje… Sve će doći. Zato napravi unaprijed plan:
- Što je moj minimum kad sve ide naopako?
- Koji je moj “hitni protokol” kad mi se ne da?
- Kome se mogu javiti da me podsjeti zašto sam počeo?
6. Koristi navike koje se vežu jedna za drugu
Npr. nakon što opereš zube – napravi 10 čučnjeva. Ili nakon kave – kratka meditacija. Na taj način stvaraš “trigger” koji pomaže da se ne moraš svaki put odlučivati – jednostavno postaje dio rutine.
7. Oprosti si prekide (ali se uvijek vrati)
Nisi robot. Svi mi ispadnemo iz rutine. Bitno je da se ne upustiš u crno-bijelo razmišljanje (tipa “Eto, sad sam sve uništio, nema smisla…”). Ne. Jednostavno se vratiš.
Prekid ne briše sav napredak. Vraćanje nazad je dokaz tvoje dosljednosti.
8. Prati napredak (na najjednostavniji mogući način)
Kalendar s križićima, aplikacija, bilješka u mobitelu, trakice obujma, fotke… Taj vizualni prikaz daje motivaciju i osjećaj kontrole. I možda najvažnije – podsjeća koliko si već ustrajan bio.
Zaključak?
Dosljednost je kao zubna pasta – treba je koristiti svaki dan, a ne samo kad ti se da.
Nemoj ovisiti o motivaciji jer ona dolazi kad je sve lako. Dosljednost se gradi kad ti se ne da – i ipak napraviš ono što si sebi obećao.
I ne zaboravi – ne mora biti savršeno. Samo mora biti dovoljno dobro da te pomakne naprijed. Korak po korak, dan po dan. Bez drame.i dovoljno dobro da te pomakne naprijed. Korak po korak, dan po dan. Bez drame.